Perçin

Değerli Müşterilerimiz,Yıl sonu depo sayımı dolayısı ile 24 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında depomuz kapalı olacaktır.

Bu tarihlerde depodan mal çıkışı olmayacak ve 2 Ocak 2019 tarihine kadar fatura kesilmeyecektir.

Sipariş ve stok takibiniz için bilgilerinize sunarız.

Perçin

Perçin

Perçin;  en basit tanımıyla, iki parçayı çözülmeyecek şekilde birleştiren, bir tarafı şişerek yüzeye tutturulan, diğer tarafı açık bağlantı elemanıdır. Bu bağlantı elemanları montajın yapıldığı yerde sabit kalması istenen parçalardır. Yerlerinden ancak deforme edilerek çıkartılabilirler. İki malzemenin birleştirilmesi yanında kimi uygulamalarda sızdırmazlık sağlamaları için de kullanılır. Önceden hazırlanmış deliğe geçerek monte edilir. Seri kullanım için uygun bir bağlantı elemanı olduğundan üretim zamanını düşürerek maliyetleri azaltır. Kolay uygulandığı için ek kabiliyet gerektirmez. Malzemesine, kullanıldığı saca, çekme-kopma kuvvetlerine göre yüksek sayıda alternatif çeşidi bulunan perçinler; birçok endüstride çok sayıda farklı birleştirme uygulamasında kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok üründe perçin uygulamaları görmemiz mümkündür. Evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalar, seyahat ettiğimiz kara, deniz, hava, demiryolu araçları, iklimlendirme aletleri, aydınlatma, alışveriş yaptığımız marketlerdeki reyonlar, elektriğin dağılımını sağlayan trafo, panolar, dış mekanlarda kullanılan çoklu reklam panoları ilk akla gelebilecek örnekler arasındadır. Geniş anlamda hayatımızı kolaylaştıran makinelerin, eşyaların birleştirilmesi için uygun maliyetli, kolay uygulanan bağlantı elemanlarıdır.

Perçinler çok çeşitli ham madde türleri, ölçüler, değişik şapka (kafa) türleri ve kaplama seçenekleri bulunmaktadır. Perçinler kullanım ve yapılarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Kör perçinler, somunlu perçinler, sızdırmaz perçinler, dövme perçinler, ağır hizmet perçinleri bu çeşitlere örnek gösterilebilir.

Kör Perçinler:  Kafa ve çivi olmak üzere iki parçadan oluşur. İki veya daha fazla parçayı birleştirmek için kullanılır. İstenen dayanım, çekme ve kopma kuvvetleri, birleştirilecek parçaların toplam kalınlığına göre perçin çapı ve uzunluğu değişir. Uygulamada manuel ve havalı perçin makineleri kullanılır. Parçalara açılan uygun büyüklükteki delikten perçin geçirilir, makine aracılığı ile perçin sıkılır ve sıkışan perçin parçaları bir araya getirir. Sıkışma sonucu perçinin çivi kısmı kopar. Bombe kafa, geniş kafa, havşa kafa çeşitleri bulunmaktadır. Metal-metal, metal- plastik, plastik- plastik malzemeleri birleştirmek için uygundur.Standart pop perçinin yanında multigrip, örümcek, bulbfix gibi çeşitleri bulunmaktadır. Multigrip perçinler aynı ölçüdeki standart perçinlere göre daha geniş sıkma aralığına sahiptir. Böylelikle üretim sürecinde kullanılan perçin çeşidini azaltarak, stok maliyetini azaltır.

Multigrip Perçin: Tek taraftan erişim olan uygulamalarda metal – metal / plastic – plastic / metal-plastik malzemeleri birleştirmede kullanılır. Tek bir perçinle birkaç farklı kalınlıktaki uygulamalarda kullanılabilir.  Geniş sıkma aralığı ile ürün dizaynında ve perçin stoğunu azaltma konusunda yardımcı olur. Böylelikle üretim maliyetlerini düşürür.  Çelik, Alüminyum, Paslanmaz çelik dahil olmak üzere farklı malzemelerle kullanılabilen bombe kafa perçin, geniş kafa perçin ve havşa kafa perçin seçenekleri bulunmaktadır.

Sızdırmaz Perçin:  Benzersiz kupa şekilli biçimiyle sızdırmazlık sağlayarak; buhar veya sıvı geçişini engeller. Ek olarak diğer perçinlerle karşılaştırıldığında %23 kopma direnci sağlar. Elektrik, elektronik ekipmanlar gibi uygulamalarda %100 çivi tutma sağlar. Sızdırmaz Perçinuygulandığında perçinin çivisi perçinin içinde kalarak sıvı veya buhara karşı kilitleme sağlar.

Örümcek perçin: Örümcek perçin çiçek şeklinde dört yaprağı ile daha geniş tutunma alanı sağlar. Basınca düşük direnci olan malzeme veya plastik uygulamaları için idealdir. Tek taraftan erişim olan uygulamalarda plastic – plastic / metal - plastik / metal - ahşap malzemeleri birleştirmede kullanılır. Örümcek Perçin sert malzemelerin yumuşak malzemelere veya düşük dirençli malzemelere kolay ve hızlı şekilde birleştirilmesi için dizayn edilmiştir. Perçinin üst tarafı, perçini boydan boya ayırmak için dört köşe yapılmıştır. Böylelikle örümcek perçin uygulandığında dışa doğru dörde ayrılarak malzemenin üstünde büyük çağlı bir daire oluşturup kilitlenme sağlar. Perçinin geniş şekilde açılması yükü ve sıkma kuvvetini dağıtarak malzemenin çatlaması veya kırılması riskini azaltır.

Bulbfix Perçin: Yumuşak, ince, kırılgan malzemelerin birleştirilmesi için kullanılır. Plastik/metal, ahşap / metal yüzeyler için uygundur. Güvenilir, titreşime dayanıklı bir bağlantı oluşturur. Perçin uygulandığında kafa kısmı 120 derece açılı üç parça halinde büzüşür.Tek taraftan erişim olan uygulamalarda plastic – plastic / metal - plastik / metal - ahşap malzemeleri birleştirmede kullanılır. Katlanarak ayrılan arka kısmı sayesinde geniş tutunma yüzeyi sağlar ve yumuşak malzemeler için idealdir.

Yivli Perçin:  Yivli perçin, metal malzemeleri pürüzsüz lifli yüzeylerle birleştirmek için etkili ve güvenli bir yöntemdir. Perçinin yivli kafası, sıkıldığında, malzemenin içinde yüksek dirençli tutunma sağlar. Bundan dolayı özellikle kör delik bağlantıları veya ahşap plastik uygulamaların işlenmesi için uygundur.

Elektrofix Perçin:  Tek taraftan erişim olan uygulamalarda metal – metal malzemeleri birleştirmede kullanılır. Özellikle boyalı malzemelerde elektrik topraklaması için kullanılır. Aydınlatma, beyaz eşya, elektrik-elektronik sektörlerinde kullanılabilir.

Somunlu perçinler:  Çelik, alüminyum, paslanmaz çelik gibi malzemelerden üretilmektedir. Arka yüzeye ulaşılması zor olan malzemelerde herhangi bir kesme işlemi gerektirmeden birleşme sağlayabilir. Yuvarlak gövdeli, altı köşe gövde ve yarım altı köşe gövde gibi modelleri bulunan Somun Perçin metrik 3, metrik 12 arasında ki ölçüleriyle  birçok malzemeyi birleştirebilmektedir. 0,25mm den 10mm ye kadar kalınlıktaki saçlara uygulanabilir. Birleştirilmek istenen parçalardan birine manuel veya havalı makine ile uygulanır. Somun Perçin seri montaj imkanıyla işçilik maliyetlerini ve stok maliyetlerini düşürmenize yardımcı olur.

Ağır hizmet perçinleri, Sağlam, dayanıklı ve yüksek kopma-çekme kuvvetlerine dayanıklı ağır hizmet perçin modelleri sarsıntıya ve gevşemeye karşı yüksek direnç göstermektedir. Bu gelişmiş mühendislik ürünleri eşsiz, sarsıntısız montaj sağlar. Aynı zamanda çeliğin yerine alüminyum kullanımına olanak sağlayarak ekipmanın hafiflemesine katkı sağlamaktadır. Geniş sıkma aralığı sayesinde stok çeşidi ve maliyetini düşürmede yardımcı olur. Tek parça, iki parça, yüzüklü gibi modelleri bulunan ağır hizmet perçinleri madencilik, ulaşım, treyler, otobüs, demiryolu gibi ağır yüklerin söz konusu olduğu bağlantı uygulamalarında güvenle kullanılabilir..

Perçin çeşitleri günümüzde otomotiv, beyaz eşya,ısıtma-soğutma, aydınlatma, elektrik-elektronik gibi farklı sektörlerde kullanım alanları mevcuttur. Perçin makineleri kullanılan malzemeyi hızlı bir şekilde sıkıp sabitlemektedir. Manuel, havalı ve akülü perçin aletleri gibi çeşitleri mevcuttur. Perçin aletleri kullanıcılara maliyet azaltılması, hız ve zamandan tasarruf sağlamaktadır.

 

image-1 image-2 image-3

ONURFİX BÜLTEN ABONELİĞİ

Şirketimiz ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize kaydınızı yaptırabilirsiniz.